Dodatnie temperatury i słońce powodują, że kleszcze zwiększają swoją aktywność. Każdego roku tysiące osób zakaża się chorobami od kleszczowymi. Pomimo faktu, że ukłucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Kleszcze w odróżnieniu od komarów potrzebują o wiele więcej krwi. Potrafią pozostać na swoim żywicielu (człowieku lub zwierzęciu) do 15 dni. Dlatego miejsca na ciele, które wybierają to: szyja, pachy, skóra głowy, pępek, zgięcia stawowe, pachwiny.
Jak chronić się przed kleszczami?
Kleszcze przenoszą wirusy, które wywołują takie choroby jak: Kleszczowe Zapalenie Mózgowe, Boreliozę. Współczesne medykamenty są tylko częściowo skuteczne przeciwko obu tym chorobom. W przypadku Boreliozy nie istnieje zatwierdzona szczepionka umożliwiająca zapobieganiu zachorowaniu. Istnieje jednak skuteczna antybiotykoterapia. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku Kleszczowego Zapalenia Mózgu. Dostępne są skuteczne szczepionki, które zapobiegają wystąpieniu tej choroby.
Wskazówki, które pomogą uniknąć pokłucia przez kleszcze:
- Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Warto pomyśleć o zalecanym szczepieniu przeciw KZM. Każda osoba spędzająca czas na łonie natury jest narażona na ukłucie przez kleszcza.
- Nakładaj na skórę środki odstraszające insekty.
- Wybierając się na spacer do lasu załóż ubrania z długim rękawem i nogawkami.
- Pamiętaj: kleszcze są obecne nie tylko w lesie, możesz natknąć się na nie w wysokiej trawie, zaroślach czy miejskim parku.
- Po pobycie na łonie natury obejrzyj swoje całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na miejsca zgięć (pod kolanami, w pachwinach) lub za uszami.
W sytuacji, gdy znajdziemy na naszym ciele kleszcza, ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej. W aptece możemy zaopatrzyć się w specjalne pompki lub lasso, właściwa do usunięcia będzie również pęseta. Nie należy stosować masła, tłuszczu czy rozgniatać kleszcza. Po usunięciu pasożyta miejsce należy zdezynfekować i obserwować, czy nie występują niepokojące objawy. W przypadku gdy wystąpią: rumień, ból głowy, ból stawów czy mięśni, gorączka należy zgłosić się do lekarza.
Mgr Pielęgniarstwa
Jolanta Sotowicz